Basınçlı Havada Enerji Verimliliği

Frekans Kontrol Teknolojisi

Basınçlı havada enerji verimliliği

 

Kompresörün çalısma ömründe en büyük maliyet enerjidir. Chicago Pneumatic ürün potföyü operasyonel maliyetinizi ve karbon izinizi azaltır.

 

Frekans kontrol teknolojisi

 

Belli bir anda gereken basınçlı hava miktarı üretim talebine baglı değişkenlik gösterir. Bu degisiklikler daha çok veya daha az yogun olabilir. Yogunluk arttıkça daha fazla yükleme/bosaltma çevrimleri olur, bu da daha fazla enejinin israf edilmesine sebep olur.
Tüketim ve güç maliyetlerini azaltmanın akıllı yolu sadece üretim çevrimi için gereken havanın üretilmesidir.

 

Frekans kontrollü teknoloji sayesinde net basınç sabit tutulur, sıkıstırılmıs hava kullanan tüm islemler için stabilite yaratır, baslangıç sırasındaki pikler ortadan kaldırılır ve enerji maliyetleri önemli ölçüde azaltılır.

 

Enerji Geri Kazanım Sistemi

Havanın sıkıstırılmasıyla olusan ısı normalde israf edilir.  CP bu enerjiyi geri kazanmak ve korumak için bir çözüm saglar.

 

Genel olarak

 

Hava sıkıstırıldıgında ısı olusur. Sıkıstırılmıs hava boru sistemine dagıtılmadan önce, ısı enerjisi açığa çıkar ve atık ısı haline gelir. Her basınçlı hava tesisatı kurulumunun yeterli ve güvenli bir sogutma kapasitesi olmalıdır. Sogutma dıs mekandaki hava veya şebeke suyu, akar su veya işlenmiş su ile açık veya kapalı sistemde gerçekleştirlebilir. Basınçlı hava üreten pek çok kurulum atık enerji geri kazanımı biçiminde önemli ve çogu zaman kullanılmayan enerji tasarruf imkanları sunar.

Sogutma sistemi ile geri kazanılan enerji; kompresör çalısma kosullarını, güvenilirligi ve servis ömrünü, esitlenmis sıcaklık seviyesi ve yüksek sogutma suyu kalitesiini gelistirir.

 

Önemli enerji tasarrufları

 

Basınçlı hava üretmek için gereken enerji maliyetleri %80’e kadar çıkabilir ve kompresöre saglanan enerjinin önemli miktarı üretim sürecinizde enerji kaynagı olarak kullanılabilecek sıcak su veya sıcak hava biçiminde geri kazanılabilir. Enerji kazanımı için yapılan yatırımın dönüsü hayli hızlıdır. Dahası, yüksek sogutma suyu kalitesi kullanımı ve esitlenmis sıcaklık seviyesi sayesinde, kompresörün çalısma kosulları, güvenilirliği ve hizmeti oldukça gelişir.

 

Geri kazanılan enerjiyi kullanan uygulamalar Sıcak hava veya sıcak su seklinde geri kazanılan enerji üretim süreciniz içerisinde farklı uygulamalarda kullanılabilir.

 

  • Sıcak musluk suyu
  • Radyatör ısıtması
  • Kazan ısıtması
  • Zemin ısıtması
  • Sıcak su kullanan endüstriyel uygulamalar

 

Havadaki ısının geri kazanımı

 

Çogu kurulumda yatırım maliyetlerinin hızlı geri kazanımını saglayan basit ve ucuz bir yöntem. Kısın, kompresörün hava çıkısından çıkan sıcak hava, bir boru ile yandaki bölmeye beslenir. Hava bu bölmeden
kompresör bölmesine bir valf ile döndürülür.

 

Yazın, sogutma havası bir vana ile dısardan beslenir ve bir boru ile tekrar dısarı atılır, bu boru daha sonra yandaki odaya ısı kazanımı için kapanır.

 

Çift kompresörden ısı kazanımı için baglantılı sistemlerde, her bir kompresör üstüne kompresörün motoru ile birbirine geçmis bir valf takılır. Bu sekilde sıcak havanın bosta olan bir kompresöre geri itilmesi önlenir.

 

Tek kompresör kurulumu
enerji-geri-kazanim-sistemi-2

Çift kompresör kurulumu

enerji-geri-kazanim-sistemi-1