Hava Şartlandırma Çözümleri

Hava şartlandırma çözümleri nelerdir?

Hava şartlandırma çözümleri havayı kuru, temiz ve bazı durumlarda yagdan arındırılmıs hale getiren basınçlı hava islemlerinin kombinasyonudur. Basınçlı havanın kalitesi çogunlukla kompresör tarafından emilen havaya baglı olarak değişkenlik gösterir. Sıkıstırma islemi sırasında su ve kir partikülleri kompresörde kullanılan yag ile birlesir ve buda sıkıstırılmıs havanın kirliligi ile sonuçlanır.

 

Tüm bu kirlilikler ekipmanlarda asınmaya veya paslanmaya sebep olabilir, üretimde olası masraflara ve ekipmanın verimliligi ve servis ömründe azalmaya neden olabilir.

Başlıca Faydalar

  • Yüksek hava kalitesi
  • Artan makina ömrü ve verimlilik
  • Temiz ve saf hava

Yüksek hava kalitesinin ve verimliliginin önemli oldugu durumlarda hava şartdırma işlemi gereklidir. Hava şartandırma basınçlı hava tekniğinin gerekli ve oldukça önerilen bir şeklidir.

 

Soğutucu gazlı kurutucular

sogutucu-gazli-kurutucular2Atmosferik hava ortam kosullarına baglı olarak farklı hacimlerde su buharı içerir. Bir sogutucu gazlı hava kurutucusu basınçlı havanın sogutulması için kullanılır, bu da büyük miktarda suyun yogusmasına ve ayrılmasına imkan verir.

 

Sıkıstırma sırasında bu su hava ile birlikte çekilir. Sıkıstırmadan sonra, hava ve su dagıtım kanalına bosaltılır, basınçlı havanın içeriğindeki suyun bir kısmı da normal olarak son soğutucu tarafından giderilir ve bosaltılır.

 

Ancak, su buharı içeriginin büyük kısmı basınçlı hava içinde kalarak ,hava tüketilirken hava kanalında hareket eder.

 

Gazlı kurutucular, belli soğutucu gazların sogutma özellikleri kullanılarak basınçlı havanın sıcaklıgını azaltır, su buharının yogusmasına ve herhangi bir dagıtım sistemine girmeden atılmasını saglar.

 

Kimyasal kurutucular

kimyasal-kurutucularKimyasal kurutucu, her ikisinde de bir kurutucu madde bulunan iki basınç tankdan olusur; bu kurutucu maddeler genellikle aluminyum oksit, silikon jel veya bunların karısımı olmaktadır. Sıkıstırılmıs hava bir bölmeden geçer ve kurutucu ile temas sonucu -25°C’lik çiğ noktasına veya daha düşük bir sıcaklığa getirilerek kurutulur.

 

Kuru basınçlı havanın çogu bunun ardından dogrudan basınçlı hava sistemine geçer. Kalan %3-15’lik kısım atmosfere atılamak üzere ikinci tanka yönlendirilir. Atmosfere atılacak olan bu kuru hava, bu tankın içersindeki kurutucu maddenin nemini emer ve ardından nem ile birlikte atmosfere bırakılır. Belli bir süre sonra, tanklar işlev degistirirler ve böylece süreklibir kurutma islemi elde ederiz.

 

Yağ - Su Ayırıcı

Atmosferik hava büyük miktarlarda su buharı ve toz parçacıkları içerir. Bu safsızlıklar sıkıstırma islemi sırasında sıcak yag ile karışarak asitli, asındırıcı bir çıkıs kirleticisi olusturur. Sıkıstırma islemini takiben hava sogutularak büyük miktarlarda kirli yogusmanın olusmasına sebep olur. Mevcut çevre yasalarına uymak için bu kirli yogusmanın atılmadan önce islem görmesi gereklidir.

 

CPP serimiz gibi bir yag su ayırıcısı kullanılarak, bu kirliligin ayrılması ve giderilmesi, ve kalan suyun kolayca kanalizasyona boşaltılması mümkün hale gelir. Amacımız size kurulumu kolay, minimum çalıstırma maliyetine sahip bir yogusma isleme sistemi sunarak “sıkıstırılmıs hava atık” isleme maliyetlerinizi en aza indirmektir.

Filtreler

 

Filtreler, bir kompresörün üretim çevriminin düzenli çalısmasına zarar verebilecek kirletici maddeleri tutabilir ve giderebilir. Bes farklı tiple filtre bulunur.

 

filtrelerÖn filtre:

Ayrıca parçacık filtresi olarak adlandırılır. Ön filtre, sıkıştırılmış havada sıvı ve toz kirliliği bulunması durumunda, aşağı akış aksesuarlarını bulunduran hat için ideal bir filtredir. Genellikle sıkıstırılmıs havanın genel kullanımları için önerilir. Katı partiküller filtrasyon ortamlarının akrilik fiberler ve polyester örgüsüz kumaştan olusan birkaç katmanı ile giderilir.

 

Toz filtresi:

Toz filtresi, daha yüksek miktarda ince toz içeren bir sistemde kullanılan bir filtredir, örnegin kurutucu maddeli bir kurutucunun çıkısında. Normalde ön filtreden (parçacık filtresi) sonra ek filtrasyon olarak veya yüksek verimli birlesim filtresi için ön filtre olarak kullanılır.

 

Genel Amaçlı Hat filtresi:

Hat filtresi, katı partikülleri ve yag buharını yakalayan olefobik cam mikrofiberlerden yapılma, birkaç katman filtrasyon ortamından olusur. Küçük yag damlaları birleserek yerçekimi etkisi ile filtrenin altına dogru ilerleyen daha büyük damlaları olusturur ve burada atık su borusundan atılabilirler.

 

Hat filtresi özellikle sogutucu gazlı kurutucular için ön filtre ve yüzey işlemleri ve diğer uygulamalardaki boruların yırtılmasını önlemek için yağ giderici cihaz filtresi olarak kullanılır.

 

Yüksek verimli hat filtresi:

Yüksek verimli hat filtresi, yag ve hidrokarbon buharlarının giderilmesini garantilemek için ultra yüksek verimliliğe sahip bir filtreleme sağlar. Özellikle soğutucu gazlı kurutucular için son filtre olarak, aktif karbon filtre ve kimyasal kurutucular, pnömatik taşıyıcılar, boyama tesisleri, kontrol sistemler, lazerli kesim ve diğer uygulamalar için ön filtre olarak kullanılır.

 

Aktif karbon filtre:

Aktif karbon filtre, aktif karbonlu cam geçirilmis miktrofiberlerden yapılmıs olan filtre kartıuşu içerir ve sadece yag buharını degil aynı zamanda hidrokarbon kokularını da yakalar. Aktif karbon filtre ecza ve kimya endüstrisinde, gıda endüstrisinde, fotograf laboratuvarlarında, paketleme endüstrisinde, galvaniz islemlerde, kalite boyama ve diger uygulamalarda kullanılır.